Facebook je po prvi put otkrio neke od načina kako ulazi u trag svojim korisnicima širom web-a.
Tokom intervjua sa Facebook tehničkim/inženjering direktorom Arturo Bejar, Facebook glasnogovornikom Andrew Noyes i Barry Schnitt i Facebook engineering menadžerom Gregg Stefancik, Byron Acohido novinar USA Today, je sastavio približnu sliku o tome kako se prate 800 miliona korisnika.
Izvještaj Acohido-a:
Podaci vezani za internet pretrage te historija browser-a se može iskoristiti za saznanje političkih, vjerskih opredjeljenja, seksualnih orijentacija ili čak zdravstvenih problema o korisnicima. Prema USA Today, ovo se ne dešava često, ali zabrinutost raste s’obzirom da bi prodaja takvih informacija mogla biti primamljiv poslovni prijedlog. Facebook je izjavio kako podatke prikupljene preko cookies-a koristi radi unapređenja sigurnosti i svojih plugina, te kako nema namjere da promijeni tu politiku, iako je aplicirao za tehnološki patent gdje se usko spominju oglasi i prikupljanje podataka.
Bez obzira kako Facebook koristi prikupljene podatke, trenutno se vodi debata o tome da li bi korisnici trebali moći isključiti sebe iz samog procesa prikupljanja podataka. U februaru je predložen zakon, koji bi omogućio ovakvu opciju.
U nedavnoj anketi, 70% Facebook korisnika te 52% Google-ovih su bili zabrinuti ili jako zabrinuti, kada je u pitanju njihova privatnost.